تبلیغات
آموزش کامل مسائل زناشویی و عشق ورزیدن - بلوغ، و تغییرات شخصیتی عمیق و ماندگار

امروز:

بلوغ، و تغییرات شخصیتی عمیق و ماندگار

نوجوانی دوره ای از زندگی است که نخستین تجارب زندگی در حساس ترین دوران رشد انسان رخ می دهد،آینده نگری، انقلابی گری و شورش، عشق، رابطه جنسی، تحصیل و شغل آینده وتثبیت هویت، همه در این دوران شکل می گیرند.

شاید از همین روست که توجه به روانشناسی نوجوانی در دهه های گذشته از اهمیت بیشتری، به ویژه در کشورهایی که جمعیت جوان آنها رو به افزایش بوده، یافته است.

در ایران براساس آمار رسمی نوجوانان حدود سی درصد از کل جمعیت جوان کشور را تشکیل می دهند.

این درحالی است که به نسبت این جمعیت نه تنها متخصصان روانشناسی بالینی و مشاوره کافی وجود ندارد بلکه هنوز جایگاه و نقش آنان در فرایند بهداشت روانی نوجوانان به خوبی روشن نشده است.

در این نوشتار به مرور برخی از مفاهیم روانشناسی نوجوانان می پردازیم:

تعریف بلوغ:

نوجوانی دوره ای از مراحل رشد انسان است که حد فاصل کودکی و جوانی محسوب شده و مشخصه اصلی آن بلوغ و پدیداری ویژگی های جنسی در فرد است.

سن آغاز بلوغ با خصائص اجتماعی و فرهنگی، زیست بوم و تفاوت های فردی به ویژه خصائص ارثی در جوامع، شهرها و یا حتی خانواده های مختلف متفاوت است، در سال های اخیر انقلاب ارتباطات نیز به عنوان یکی از عوامل موثر بر بلوغ زود رس مطرح شده است.

روانشناسان رشد می گویند ارزیابی ها نشانگر آن است که سن آغاز بلوغ بطور کلی از قرن بیستم تا اولین دهه قرن بیست و یکم در چندین مرحله پایین تر آمده است؛ در اوایل قرن بیستم سن آغاز بلوغ در اروپا و آمریکای شمالی بطور متوسط شانزده سال محسوب می شد.

آغاز بلوغ در دهه شصت به زیر پانزده سال رسید و در دهه نود به چهارده سال و گفته می شود که هم اکنون در اروپا و آمریکا بین دوازده تا سیزده سال است.

درک صحیح از سن آغاز بلوغ از آن رو دارای اهمیت است که جامعه، خانواده و مدرسه آمادگی لازم را برای برخورد با شرایط حساس و ویژه کودک در این مرحله گذر داشته باشند.

در ایران تا پیش از دهه پنجاه سن بلوغ شانزده سال برآورد می شد اما در سالهای پس از انقلاب ۱۳۵۷ این سن به زیر چهارده سال رسید، یکی از دلایل اصلی این امر جو انقلابی آن سال ها و مشارکت و گاه پیشگامی نوجوانان درعرصه فعالیت های انقلابی بود.

با این حال اولین مطالعات گسترده روانشناسی رشد در دهه هفتاد خورشیدی در ایران نشانگر آن بود که میان سن آغاز بلوغ در استان های جنوبی به ویژه خوزستان و استان های شرقی مانند ایلام و کردستان با دیگر استان های کشور تفاوت چشمگیری وجود دارد و سن بلوغ بطور متوسط یک سال تا یک سال و نیم در آبادان زودتر از تهران آغاز می شود.

این امر علاوه بر آن که موید آن است که در آب و هوای گرمسیری بلوغ زودتر از آب و هوای سردسیر رخ می دهد، تابع شرایط فرهنگی و متغیرهای خاص منطقه مانند جنگ در خوزستان، ایلام و کردستان نیز هست.

به هر روی پژوهش های روانشناسان ایرانی حاکی است که سن بلوغ برای کودکان در تهران بین سیزده تا چهارده سال است.

بین دختران و پسران در آغاز بلوغ تفاوت چشمگیری به چشم می خورد، دختران زودتر به بلوغ می رسند و زودتر مرحله بلوغ را به پایان می رسانند ولی پسران ممکن است بیشتر از یک و یا حتی دو سال از دختران در رسیدن به بلوغ عقب بمانند.

بین طبقات مختلف نیز تفاوت هایی دیده می شود،در طبقه فقیر بلوغ زودتر آغاز می شود، به عبارت دیگر بررسی مجموع تحولات روانی- جسمانی در یک دختر سیزده ساله ساکن جنوب شهر تهران که در خانواده ای کارگری رشد کرده است با دختری که از نظر سن تقویمی با او یکسان است ولی در خانواده ای مرفه درشمال شهرزندگی می کند، در اغلب مواقع نشانگر بروز نشانه های مشخص بلوغ در دختر جنوب شهری است.

با این حال عواملی چون رسانه ها وگستردگی و در دسترس بودن آنها رفته رفته این تفاوت را به سوی متعادل شدن پیش می برد.

به عبارت دیگر اگر دختر سیزده ساله ساکن نواحی محروم شهری بنا به شرایط محیطی و اقتصادی با بلوغ زود هنگام روبرو می شود، دختر سیزده ساله ساکن نواحی مرفه نشین شهری به دلیل دسترسی به رسانه های مختلف آماده رویارویی با بلوغ می شود.

برای آن که سرانجام بدانیم سن آغاز بلوغ که مشخصه نوجوانی است از چه زمانی است به یافته های روانشناسی استناد می کنیم که بیانگر آن است که سن شروع نوجوانی در ایران و بیشتر کشورهای اروپایی از ۱۲ و ۱۳ سالگی شروع و در ۱۸ و ۱۹ سالگی خاتمه می یابد.

ویژگی های نوجوانی:
برخی از مردم تصور می کنند که نوجوانان دمدمی مزاج، افراط گرا، بی بند و بار، پیرو مد و یا شورشی هستند در حالی که تمام این خصائص بخشی از بحران بلوغ محسوب می شود.

در واقع نوجوان در این دوران بطور دائمی در حال تغییر و تکامل است از همین روست که ممکن است دیدگاه های متفاوت و متعارض در هر دوران نسبت به موضوعات یکسان از خود نشان دهند و یا حالات روانی متفاوتی داشته باشند، گاهی بسیار پر شر و شور و گاهی آرام و درونگرا.

درهمین دوران است که نوجوان باید با یکی از مهمترین بحران های روانی زندگی خود رو در رو شود: بحران بلوغ.

بحران بلوغ، بخشی از خصیصه طبیعی این دوران انقلابی است که اگر نوجوان موفق شد به خوبی با آن رو در رو شود و از پس آن بر آید در مرحله جوانی با مشکلات کمتری روبرو خواهد شد.

نوجوان ویژگی های منحصر به فردی دارد که می تواند آنها را چنین دسته بندی کرد:

نوجوان موجودی است:

- از نظر بدنی در حال دگرگونی و تحول، از لحاظ عاطفی نابالغ، از جهت تجربه محدود؛ از دیدگاه فرهنگی تابع محیط
- همه چیز می خواهد، اما نمی داند چخ چیز باید بخواهد
- فکر می کند همه چیز می داند اما چیزی نمی داند
- تصور می کند همه چیز دارد اما در واقع چیزی ندارد
- نه از مزایای کودکی بهره می برد نه از امتیازات بزرگسالی
- در رویا و تخیل زندگی می کند اما با واقعیت رو در روست
- مستی است هشیار و خوابیده ای است بیدار
(هاروکس)

نوجوان چه می خواهد:

نیل به آزادی و رهایی از سلطه پدر و مادر: نوجوان برای اثبات هویت و شخصیت خود در صدد اثبات خود است.
- گرایش به ارتباط با نوجوانان دیگر: یادگیری اجتماعی
- علاقه به انتخاب شغل و آمادگی برای قبول مسئولیت: آزمون و خطا و استعداد
- کوشش در راه تامین مالی و استقلال اقتصادی: عدم وابستگی به والدین
- گرایش به انتخاب همسر و تشکیل خانواده: خیال پردازی و آزمون وخطا
- آمادگی برای پی بردن به ارزشهای اخلاقی و معنوی: روش حل مشکل
- آگاهی از محدودیت ها و توانایی های خود و نوجوانان دیگر:برخورد منطقی با رقابت ها و واقع بینی
- قابلیت پیشرفت در مفاهیم ذهنی و مهارتهای مختلف: کسب تجربه و درک مفاهیم بزرگسالان
- نیاز به راهنمایی و پیشرفت به سوی کمال: الگوها و تجارب مناسب

هویگهرست( دکتر محمد پارسا)

انقلاب جسمانی و روانی:
نوجوانان در طول چند سال بارها تغییر می کنند نه تنها از نظر جسمانی بلکه همچنین از نظر روانی

دگرگونی های جسمانی و روانی با ترشح غده های جنسی آغاز و با ترشحات سایر غدد نظیر هیپوفیز و فوق کلیوی تکمیل می شود.

متابولیسم انقلابی، ماهیچه های قوی، رشد استخوان ها، رشد سریع تر ساق های پا به نسبت بالا تنه، حجم قلب به دوبرابر افزایش می یابد که همزمان با بالارفتن فشار خون است.

اما رشد مغز به نسبت دوران کودکی چندان سریع نیست و بسیار ناچیز جلوه می کند؛ میانگین وزن مغز دختران ۱۲۴۴ و پسران ۱۳۷۴ گرم است، اما وزن مغز به خودی خود تاثیر در افزایش هوش بهر ندارد.

بلوغ جنسی:
در مناطق گرمسیری ممکن است بلوغ دختران از نه سالگی آغاز شود، ولی در سطح جهانی انتظار می رود که دختران بین سنین نه تا چهارده سالگی وارد این مرحله از رشد جنسی شوند.

در عوض پسران به ندرت ممکن است زودتر از یازده سالگی وارد بلوغ شوند.

اولین عارضه بلوغ جنسی، تمایل شدید به برقراری رابطه جنسی با جنس مخالف ( یا رابطه جنسی به معنای کلی آن) است.

در واقع تمایلات نهفته و کمتر متمرکز شده جنسی دوران کودکی در این دوران به طرزی کاملا آشکار بارز می شوند.

خصائص اولیه نوجوانی: آلت جنسی، اندام جنسی، تکوین رشد جنسی

خصائص ثانویه نوجوانی:موهای بدن،دورگه شدن صدا در پسران، بزرگ شدن سینه و لگن خاصره و باسن در دختران

نشانه های بلوغ در دختران:
افزایش قد (تا حدود هشتاد درصد تا زمان توقف در حدود ۲۵ سالگی از کل قد)، بزرگ شدن سینه ( تا حدود نود درصد از رشد کامل)، لگن خاصره و باسن( تا حدود هشتاد درصد از رشد کامل) : عادت ماهیانه- پایان رشد بدنی و بلوغ جنسی

نکته: عادت ماهیانه اغلب همراه با تخم گذاری نیست، افزایش استروژن در بدن دختران گاه تا سه سال طول می کشد.

اضطراب عادت ماهیانه:
عادت ماهیانه ممکن است در برخی موارد با اضطراب در میان دختران همراه شود، در جوامع و خانواده هایی که آموزش جنسی الزامی به نوجوانان ارائه نمی شود، اولین عادت ماهیانه ممکن است با تعبیراتی نادرست از جنسیت، اعتقادات مذهبی و یا احساس طرد شدگی و سردرگمی در دختران همراه شود.

نوجوان ممکن است تصور کند که عادت ماهیانه که معمولا همراه با خونریزی،درد در آلت جنسی، احساس ضعف و حالات جسمانی ناخوشایند مانند سر درد و یا دل درد است نوعی بیماری است، به ویژه انکه برخی از دختران در این دوران دستخوش اختلالات خلقی ملایم هم می شوند،بی حوصله، گوشه گیر و عصبی و یا بهانه جو و پرخاشگر می شوند.

تمام این نشانه ها ممکن است نوجوانی که تجربه و یا اطلاعات کافی در باره عادت جنسی ندارد را دچار اظطراب کند.

از همین رو بسیار ضروری است که از پیش برای تجربه عادت ماهیانه دارای آمادگی باشد و بداند که چگونه باید با آن روبرو شود و یا معنای این رخداد در بلوغ برای وی چیست.

عادت ماهیانه دردناک که با نشانه های درد شدید در مهبل همراه است در برخی از نوجوانان از همان اولین بار بروز می کند با این حال این تجربه که می تواند ناشی از عوامل روانی یا روانی/جسمانی باشد بر روی زندگی آتی و به ویژه خصایص جنسی نوجوان تاثیر بگذارد.

در برخی موارد ممکن است سبب واکنش افراطی وی به جنسیت و سکس شود و او را به دوری گزیدن از جنس مخالف و سکس وادارد و یا سبب سردی وبی میلی جنسی وی شود ، که تشخیص و درمان عادت ماهیانه دردناک می تواند از عواقب بعدی آن پیش گیری کند.

در سالهای اخیر توجه به بروز زمینه های عادت ماهیانه دردناک در نوجوانان بیشتر شده است و تمرکز بسیاری بر عوامل روانی و عواقب آن صورت گرفته است.

همچنین در مورد عادت ماهیانه تصورات و باورهای مذهبی نیز می توانند مشکل زا باشند، مثلا اگر دختر نوجوان عادت ماهیانه را دورانی بداند که در آن نجس و ناپاک است و از برخی فعالیت های اجتماعی منع شود می تواند تاثیرات منفی در ساختار شخصیت وی بگذارد.

عادت ماهیانه در دختران سرآغاز توجه جدی تر به جنسیت هم هست، دختران در این سن به نشانه های بلوغ در بدن خود توجه بیشتری نشان می دهند و در واقع بدن خود را کشف می کنند، ساعات بسیاری را به مشاهده اندام خود در آینه می گذرانند و به ویژه به آلت جنسی خود دقت زیادی می کنند، در برخی موارد ممکن است این توجه به جنسیت سبب شود تا اثر تاثیرات محیط خانواده جهت یابی های جنسی نوجوان دستخوش تغییرات ناخواسته ای شود. مثلا در خانواده ای که دختر خانواده را همچون پسر بار آورده اند و یا از وی خواسته اند که نقش های پسرانه را ایفا کند، دوگانگی یا بحران جهت یابی جنسی ممکن است به درازا بکشد و یا سبب در هم آمیختن نقش های جنسی شود.

آموزش جنسی دختران:
دختران در برخی جوامع کمتر در مورد بلوغ با یکدیگر صحبت می کنند و یا از آموزش های رسمی، آموزش های خانواده و یا یادگیری از رسانه ها در مورد بلوغ برخوردار می شوند از این رو کمتر از پسران از آمادگی برای روبرویی با تغییرات سریع و اظطراب برانگیزی که در بدن خود می یابند، برخوردار می شوند.

در برخی جوامع مانند ایران ممکن است برخی از دختران در این دوران گوشه گیر، پرخاشجو و به ویژه نسبت به جنس مخالف دوری گزین شوند، خجالتی و یا عصبی به نظر برسند ولی آن چه همه آنها در این دوران تجربه می کنند میل شدید به تجربه رابطه جنسی است که به دلیل شرایط فرهنگی و منع های اجتماعی سبب می شود که اغلب دختران این میل را از طریق “والایش” سرکوب کنند و به فعالیت های دیگر فرهنگی، هنری، علمی و یا ورزشی برای مهار آن روی بیاورند.

از آنجایی که رابطه با پسران ممکن است از سوی خانواده مخاطره آمیز یا گناه آلود تلقی شود، اغلب این نوجوانان به رابطه با جنس موافق یا خود ارضایی روی می آورند، برخی از مطالعات در ایران نشانگر آن است که میزان دختران نوجوانی که در سنین نوجوانی خود ارضایی می کنند تقریبا یک و نیم برابر پسران است.

همچنین برخی مطالعات نشانگر تجربه جنسی دختران با همجنسان خود در این سنین است، در واقع در سال ۱۳۷۹ در یک مطالعه در تهران، نود درصد پاسخگویان مونث در باره اولین تجربه جنسی خود گفته بودند که اولین بار با یک دختر دیگر چنین تجربه ای داشته اند.


نوشته شده در : چهارشنبه 1 آبان 1387  توسط : دکتر رامین موسوی.    نظرات() .

cosplay costumes mens
جمعه 14 دی 1397 02:08 ب.ظ
Everything posted made a lot of sense. But, what about this?

what if you were to write a killer headline? I am not saying your content isn't
solid, however what if you added a post title that makes people want more?
I mean آموزش کامل مسائل زناشویی و عشق ورزیدن - بلوغ، و تغییرات شخصیتی عمیق و ماندگار is
kinda plain. You could look at Yahoo's front page and see how
they create post headlines to grab viewers to click. You might try
adding a video or a pic or two to grab readers excited about what you've written. Just my opinion, it would bring your
posts a little livelier.
Funny Cat Picture
پنجشنبه 13 دی 1397 07:51 ق.ظ
I appreciate, result in I found exactly what I used to be
taking a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
Bye
best cosplay costume websites
دوشنبه 10 دی 1397 07:47 ب.ظ
Hi there friends, how is all, and what you desire to say on the topic
of this piece of writing, in my view its truly awesome in favor of
me.
tabletky na rast svalov
پنجشنبه 6 دی 1397 10:22 ب.ظ
Heya just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and both show the same results.
muskelwachstum
پنجشنبه 6 دی 1397 09:29 ب.ظ
Hi, just wanted to say, I loved this blog post. It was funny.
Keep on posting!
knive bushcraft
دوشنبه 3 دی 1397 04:38 ب.ظ
Way cool! Ⴝome very valid points! I appreciate you writing this write-սp and aⅼso the rest of the site
is alѕo very good.
Funny Picture
پنجشنبه 29 آذر 1397 11:09 ب.ظ
Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
and I was wondering your situation; we have developed some nice methods and we are
looking to trade solutions with others, please shoot me an email if interested.
Tabletky Na Rast Svalovej Hmoty
پنجشنبه 29 آذر 1397 02:37 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well
written article. I will be sure to bookmark
it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post.
I'll definitely comeback.
beylikduzu escort
جمعه 23 آذر 1397 10:57 ب.ظ
If yyou desire to increase your experience simply keep visiting this website and be updated with tthe hottest information posted here.
free geburtstagsgrüße
سه شنبه 20 آذر 1397 05:25 ب.ظ
Hey there! Someone in my Myspace group shared this site
with us so I came to look it over. I'm definitely enjoying the
information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
Terrific blog and amazing design.
پمپ آب
دوشنبه 19 آذر 1397 10:59 ب.ظ
لوارا طیف کاملی از پمپ جهت کاربرد مسکونی،
کشاورزی و صنعتی ارائه می دهد.


خدمات مسکونی و تجاری شامل:
پمپ برای فشار آب، تهویه ساختمان، سیستم­های آتش نشانی ساختمان،
گردش در سیستم های گرمایش و خنک
کننده، آب گرم خانگی، تامین آب، مدیریت فاضلاب .


خدمات آبیاری لوارا شامل: تولید پمپ برای کاربردهای کشاورزی، آبیاری باغ­ها و پارک­ها.


خدمات صنعتی لوارا شامل: فرآیند آب آشامیدنی،
آب، تجهیزات شستشوی صنعتی و خنک کننده
ماشین آلات می باشد.

خدمات عمومی: تامین آب و راه حل های
گرمایش منطقه

کشاورزی: راه حل های سیستم های آبیاری

آبزی پروری: راه حل های حمل و نقل آب

معادن: راه حل های آب رسانی و آبگیری

صنعت نفت و گاز: راه حل های حمل و نقل آب سنگین

صنعت عمومی: تامین آب، افزایش فشار از جمله
تغذیه دیگ بخار، تجهیزات شستشو
eiendomsmeglere
شنبه 17 آذر 1397 12:11 ق.ظ
Do you have a spam issue on this website; I
also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of
us have created some nice practices and we are looking to
swp solutions with others, why not shoot mme
an email if interested.
buy cialis without a doctor's prescription
جمعه 16 آذر 1397 08:28 ق.ظ

Thank you, Numerous tips.

cialis generisches kanada tadalafilo precios cialis peru wow cialis tadalafil 100mg achat cialis en suisse cialis 5mg prix cialis sans ordonnance cialis 05 chinese cialis 50 mg ou acheter du cialis pas cher
Cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 01:20 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
cialis herbs legalidad de comprar cialis calis cialis 30 day trial coupon only now cialis 20 mg cialis reviews buying cialis on internet effetti del cialis cialis in sconto cialis uk next day
milf
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:57 ق.ظ
Excellent blog here! Also your web site loads up very fast!
What wweb host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded upp as fast as ours lol
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:13 ب.ظ

You actually suggested that very well.
click here to buy cialis achat cialis en europe cialis reviews cialis 5 mg schweiz generic cialis pill online cialis 5mg chinese cialis 50 mg brand cialis generic cialis generico en mexico order cialis from india
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:28 ق.ظ

Superb stuff. Cheers!
try it no rx cialis female cialis no prescription buy cialis online cheapest cialis tablets generic cialis at the pharmacy we recommend cialis info warnings for cialis get cheap cialis prix de cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 05:20 ب.ظ

Thanks! Lots of stuff.

cialis savings card cialis dose 30mg if a woman takes a mans cialis side effects for cialis cialis generika in deutschland kaufen cialis pas cher paris cialis without a doctor's prescription buy original cialis warnings for cialis fast cialis online
buy cialis online us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 06:02 ق.ظ

You actually expressed it fantastically!
cialis 50 mg soft tab cialis 5 mg funziona venta cialis en espaa we choice cialis uk cialis super acti order cialis from india cialis tadalafil cialis 10 doctissimo only now cialis for sale in us cialis taglich
rules of survival hack 10.0
سه شنبه 13 آذر 1397 03:35 ق.ظ
I'm extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you customize it yourself?
Either way keep up the excellent quality writing, it's rare to see a nice blog like this one today.
Cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 05:43 ق.ظ

You expressed it superbly.
cialis generico postepay cialis generique 5 mg we like it safe cheap cialis cialis daily dose generic buy cialis online cheapest cialis pills price each cialis 30 day trial coupon viagra vs cialis walgreens price for cialis comprar cialis navarr
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:28 ب.ظ

Kudos! Quite a lot of stuff.

cialis 10 doctissimo cialis prices viagra or cialis cialis generico cialis online nederland cialis e hiv cialis 20mg preis cf cialis 20 mg cost cialis sale online cialis official site
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:17 ق.ظ

You actually revealed that really well!
cialis italia gratis prescription doctor cialis tadalafil tablets if a woman takes a mans cialis generic cialis pro cialis cipla best buy generic cialis at walmart india cialis 100mg cost cialis wir preise cialis para que sirve
buy generic cialis online
شنبه 10 آذر 1397 05:57 ب.ظ

You made the point!
cialis generico lilly cialis 30 day trial coupon when will generic cialis be available free cialis cialis en mexico precio cialis kamagra levitra prezzo cialis a buon mercato weblink price cialis cialis pills cialis manufacturer coupon
buy cialis uk
شنبه 10 آذر 1397 04:54 ق.ظ

Awesome posts. Many thanks.
cialis 20mg prix en pharmacie cialis kaufen wo cialis manufacturer coupon cialis tadalafil cialis patentablauf in deutschland cialis 30 day sample buy cialis online legal cialis herbs cialis 10mg prix pharmaci cialis lowest price
buy cialis germany
جمعه 9 آذر 1397 05:38 ب.ظ

Incredible many of fantastic information!
il cialis quanto costa tadalafil generic buy cheap cialis in uk cialis cipla best buy we use it 50 mg cialis dose generico cialis mexico cost of cialis per pill free generic cialis cialis authentique suisse cialis tablets australia
rules of survival hack esp android
جمعه 9 آذر 1397 11:31 ق.ظ
I am extremely inspired together with your writing talents and also with the layout
in your blog. Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
Anyway keep up the excellent quality writing, it's uncommon to
see a nice weblog like this one these days..
hack rules of survival pc 7 4
جمعه 9 آذر 1397 11:06 ق.ظ
This article provides clear idea for the new users of blogging,
that truly how to do blogging.
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:54 ق.ظ

Really loads of valuable tips.
click now buy cialis brand cialis rckenschmerzen generic for cialis viagra vs cialis we like it safe cheap cialis cialis generico in farmacia generic cialis pill online generic cialis with dapoxetine ou acheter du cialis pas cher purchasing cialis on the internet
Cialis canada
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:34 ب.ظ

Very good data. Regards.
order a sample of cialis buy online cialis 5mg cialis generico lilly acquisto online cialis cipla cialis online generic cialis pro cialis 100 mg 30 tablet tadalafil 20mg how to buy cialis online usa when can i take another cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30